جراحی تناسب اندام و کاهش وزن(Bariatric surgery)

جراحی معده (gastricsurgery)

  • جراحی باندینگ معده (Adjustable gastric band)
  • جراحی بالون‌گذاري (Intragastric balloon)
  • جراحی بای پس معده (Gastric Bypass)
  • جراحی اسلیو معده (Sleeve gasterectomy)
  • جراحی دئودنال سوئیچ (duodenal switch)
  • لیپوساکشن
  • لیزر لیپولیز

 

  • جراحی معده (gastric surgery)

پزشکان از چاقی به‌عنوان یک بیماری مزمن و سیستمیک یاد می‌کنند که قابلیت درگیر کردن سیستم‌های حیاتی و مهم بدن را دارد. این بیماری مزمن باید درمان شود ولی درمان آن گاهی چندان کار آسانی نیست. شاید در مواقعی یک کار گروهی را بطلبد که در آن متخصصان تغذیه، جراحان پلاستیک، جراحان عمومی (لاپاروسکوپی) و متخصصان علوم شناختی اعصاب و روان‌پزشکان وارد عمل شوند.

  • باندینگ معده (Adjustable gastric band)

استفاده از باند در تمامی کشورهای دنیا جزء اعمال رایج برای کاهش وزن می‌باشد. در این روش، یک لوله سیلیکونی به نام باند در قسمت فوقانی معده جاگذاری شده و با پر کردن آن با مایعی مخصوص، حجم معده به ۳۰-۱۵ سی‌سی کاهش می‌یابد. حلقه تنگ کننده دور معده که با لاپاروسکوپ کار گذاشته می‌شود شامل کارگذاری یک کمربند ۵/۱سانتیمتری دور قسمت فوقانی معده است که ایجاد یک کیسه کوچک با دهانه خروجی ثابت می‌نماید. حلقه قابل تنظیم را می‌توان با تزریق مایع استریل تنگ‌تر نمود.

      جراحی بای پس

در این روش دو هدف مد نظر است: هدف اول اینکه فرد غذای کمتری میل کند و هدف دوم این‌که مواد غذایی کمتر جذب شود. در این روش دو عمل جراحی، یک جا، روی بیمار انجام می‌شود .

ابتدا معده را با دوختن به دو ناحیه تقسیم کرده و قسمت کوچک‌تر که معمولا حجمی معادل ۵ تا ۱۰ درصد کل معده را دارد، مسئولیت نگهداری غذا را به عهده می‌گیرد. در این روش هیچ قسمتی از معده جدا نمی‌شود و قسمت بزرگتر معده کماکان به ترشح آنزیم‌های معمول می‌پردازد ولی غذا وارد این قسمت نمی‌شود . سپس یک قسمت از روده را به معده ی کوچک‌تر متصل می‌کنند. در این عمل قسمتی از روده که در جذب نقش مهم‌تری دارد از مسیر خارج می‌شود .

بالطبع فرد خیلی سریع‌تر از قبل احساس پر شدن معده و سیری خواهد داشت و در ضمن مواد غذایی کم‌تری نیز جذب می‌شود . در این روش، بیماران، ۸۰ تا ۱۰۰ درصد اضافه وزن خود را از دست می دهند .

چه کسانی کاندید بای پس معده هستند؟

این روش در بیماران با BMI بالای ۴۰ که رده چاقی درجه ۳ یا مفرط هستند، اساسی ترین روش درمانی محسوب می‌شود .این دسته از بیماران بارها رژیم‌های غذایی مختلف را تجربه کرده ولی متأسفانه قادر به کاهش وزن در حد وزن ایده‌آل خود نشده و پس از پایان دوره‌ی رژیم درمانی به وزنی به مراتب بیش‌تر از وزن اولیه‌ی خود بازگشته‌اند . این بیماران در این دوره، بحران روحی شدیدی را پشت سر می‌گذارند چرا که حاصل رنج‌هایی که در اثر گرسنگی‌های طولانی مدت متحمل شده‌اند را بی‌نتیجه می‌یابند

معایب این روش :

– سندرم دامپینگ به علت وجود دریچه پیلور

– شانس ابتلا کم خونی و کمبود ویتامین و نیاز به مصرف مولتی ویتامین تا آخر عمر     

عمل اسلیو معده

عمل اسلیو گاسترکتومی یا اسلیو معده برای بیماران با BMI > 50 برای کاهش عوارض ناشی از عمل چاقی تصمیم به انجام عمل جراحی لاغری در دو مرحله صورت می گیرد. عمل مرحله اول بصورت آستینی کردن معده یا لوله ای کردن معده انجام میشد که در بعدها به اسلیو گاسترکتو می معروف شد.

با نهایت تعجب بسیاری از بیمارانی که تحت عمل اسلیو معده قرار گرفته بودند به علت کاهش وزن مناسب ناشی از آن نیاز به عمل دوم پیدا نکردند . بنابراین سایر جراحان عمل اسلیو معده را به عنوان عمل جراحی لاغری پذیرفتند.

روش عمل :

این روش جراحی چاقی معمولا به صورت لاپاراسکوپی یا کم تهاجمی (Minimally Invasive Surgery) یا MIS انجام شده و جزو اعمال محدود کننده غذا (restrictive) طبقه بندی میشود . در این عمل حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد معده در طول انحنای بزرگ تا نزدیک محل اتصالش به مری توسط استاپلر (stapler) جدا شده و از بدن خارج می شود و باقی مانده معده بصورت لوله یا tube باقی می ماند و بنابراین ظرفیت پذیرش غذا نیز بصورت چشمگیری کاهش می یابد. از طرفی با توجه به ترشح هورمون تحریک کننده اشتها بنام گرلین (Gherelin) از قسمتی از معده که از بدن خارج می شود این افراد بعد از عمل اشتهای کمتری نیز برای خوردن غذا دارند.

در این عمل معده در طول انحنای بزرگ تا نزدیک محل اتصالش به مری بریده و دوخته میشود و به شکل لوله در میاید.این عمل به روش لاپاراسکوپی و با استاپلر قابل انجام است.

معایب عمل اسلیو معده :

– احتمال کاهش وزن ناکافی

 -احتمال نیاز به عمل دوم در افراد با BMI>55

– خط استاپلر بلند و احتمال عوارض ناشی از آن (خونریزی لیک)

– غیر قابل برگشت

     

 لیپوساکشن   

لیپوساکشن به صورت یک عمل زیبایی پرطرفدار در میان سنین مختلف  رایج شده است

لیپوساکشن با روش نوین بیحسی موضعی  ابتکار جدید متخصصین جراحی عمومی وپلاستیک بوده وبی عارضه بودن آن ۱۰۰%مورد تایید متخصصین دنیا می باشد .بعضي از افراد، علي رغم بهداشت مناسب و برخورداري از سطح معمول سلامت، داراي شكل نامتناسب بدن، به دليل تجمع موضعي چربي هستند  كه بيشتر حاصل صفات خانوادگي هستند تا عدم كنترل وزن يا سلامت. ليپوساكشن با لاغركردن و شكل دادن مجدد شكم و پهلو، از طريق خارج ساختن چربي هاي اضافي، منجر به بهبود شكل و نسبت هاي آن و در نهايت بهتر كردن تصوير فرد از خويشتن مي گردد.

 این روش فقط با بی حسی موضعی انجام میشود.

این روش ازحدود ۱۰ سال پیش در ایران نیز مرسوم شده و امن و بیخطر بودن آن نیز در طی این چند سال کاملا به اثبات برسیده است.

 امروزه لیپوساکشن با بی‌حسی موضعی پر طرفدارترین عمل زیبایی در دنیا است زیرا با تزریق محلول بی‌حس کننده موضعی چربی های جمع شده در زیر پوست بحالت حل شده در می آیند در نتیجه

 اولا پزشک بکمک دستگاه مکنده براحتی چربی را از بدن خارج می کند و خطر خونریزی و آسیب دیدن اعضای داخل شکم وجود ندارد ثانیا حجم زیادمحلول بیحسی باعث مسدود شدن عروق پوست میشود در نتیجه قطعات چربی بهیجوجه نمیتوانند وارد جریان خون شوند.

تکنیک انجام لیپوساکشن آسان بوده و اغلب بیماران بسیار راحت تر از سایر عمل های زیبایی آنرا تحمل میکنند بطوری که بعد از عمل میتوانند با پای خود به منزل برگردند و نیازی نیست که در بیمارستان بستری شوند. نحوه انجام عمل بدین صورت است که ابتدا در اتاق معاینه بیمار بطور کامل معاینه شده و سپس نقاط تجمع چربی علامت گذاری میشود. در اتاق عمل با تزریق محلول بی‌حس کننده موضعی نواحی علامت گذاری شده را کاملاً بی‌حس می کنند.  از طرفی با تزریق محلول بی‌حس کننده موضعی,چربی های زاید بحالت محلول در آمده انددر نتیجه دستگاه مکنده براحتی آن ها را به بیرون ازبدن تخلیه می‌کند

انجام ليپوساكشن بدون بيهوشي، ايمني بسيار بالای عمل، كاهش و حذف خطراتي از جمله آمبولي و مرگ، كاهش قابل توجه خونريزي و آسيب بافتي و عدم نياز به تزريق خون، امكان برداشت تدريجي و كنترل شده چربي ها، عدم نياز به مراقبت هاي ويژه پس از عمل، عدم وجود عوارض بيهوشي، عدم شل شدن پوست، كوتاه بودن دوران نقاهت.                                              

 لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز جدیدترین تکنولوژی در کاهش میزان چربی زیر پوست می باشد که بصورت سرپائی وطی یک جلسه باعث رفع چاقیهای موضعی می شود. تا کنون بهترین روش کاهش چربیهای موضعی لیپوساکشن بوده که عوارضی همچون ناهمواری و شلی پوست ،تورم و کبودی را به دنبال داشته است .روش لیزر لیپولیز بدلیل تابش لیزر و تحریک کلاژن سازی و جمع شدگی کلاژن سبب سفت شدن پوست می شود و همچنین تورم وکبودی بسیار کمتر یا ناچیز نسبت به روش لیپوساکشن دارد.

از لیپولیزر در نواحی همچون برای بازوها ، پهلوها، رانها ، شکم ، غبغب کاربرددارد وهمچنین جهت رفع شلی پوست بازوهاوغبغب وشکم میشود ، همچنین کاهش تعرق زیر بغل – کاهش اسکارهای عمیق جای جوش صورت از کاربردهای جدید تر این نوع لیزر می باشد .

از دیگر مزایای لپیولیزر می توان به ماندگار بودن نتیجه این روش اشاره داشت . بله ،بزرگسالان سلولهای چربی جدید تولید نمی کنند ووقتی شخصی وزن اضافه می کند حجم سلولهای چربی بزرگتر می شود .اگر فردی دوباره وزن اضافه کند اکثرا چربی در نواحی که لیزر لیپو لیز انجام نشده است تجمع می یابد .همچنین این روش نیازی به بیهوشی ندارد.